Ta strona używa plików cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody na powyższe powinieneś dokonać zmian ustawień swojej przeglądarki. Więcej o cookies w zakładce polityka prywatności.X Zamknij

  • Komornik.eu
  • |
  • Wtorek, 23 kwietnia 2024
  • -
  • Imieniny obchodzą Jerzy, Wojciech
Płatność on-lineWpłać wadium

Księga gości

Chcesz wyrazic swoją opinię na temat naszych usług lub strony internetowej? 

Kamera on-line

Kamera on-line - Krosno Odrzańskie

Pogoda

Kalendarz

Zapisz do pdfDrukuj

Pytania o egzekucji

Majątek dłużnika ,sposoby egzekucji

Egzekucja z ułamkowej części nieruchomości

Sobota, 18 września 2010|Wyświetleń: 24071

Do egzekucji z ułamkowej części nieruchomości stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów art. 1005, 1007, 1009, 1012, 1013 kpc.

 

Egzekucja z ułamkowej części nieruchomości może być prowadzona tylko wówczas, gdy współwłasność ma charakter współwłasności w częściach ułamkowych. Nie można zatem prowadzić egzekucji z ułamkowej części nieruchomości w wypadku, gdy nieruchomość jest własnością małżonków na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej, jest własścią spółki cywilnej lub jawnej, jako że jest to współwłasność łączna.

 

O wszczęciu egzekucji z ułamkowej części nieruchomości i dalszych czynnościach komornik zawiadamia wszystkich współwłaścicieli (§ 126 rozporządzenia w sprawie czynności komorników). Współwłaściciel nieruchomości nie jest uczestnikiem postępowania, lecz w toku postępowania przysługują mu określone prawa, np. prawo przejęcia nieruchomości (art. 958, 982, 984 kpc).

 

W egzekucji z ułamkowej części nieruchomości zarządca działa w granicach uprawnień dłużnika, jako współwłaściciela. Zarząd jest sprawowany na podstawie przepisów regulujących zarząd nieruchomością w postępowaniu egzekucyjnym (art. 931-941 kpc).

 

Opis i oszacowanie odnosi się do całej nieruchomości. Sumą oszacowania ułamkowej części jest odpowiednia część sumy oszacowania. Wartość udziału oblicza się jako stosunek tej części do całej nieruchomości.

 

Postanowienie o przysądzeniu własności ułamkowej części nieruchomości wywołuje częściowo odmienne skutki niż przy egzekucji z nieruchomości. Obciążenia ułamkowej części ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożone do zbioru dokumentów albo nie ujawnione w ten sposób, lecz zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji, pozostają w mocy bez potrącania ich wartości z ceny nabycia, pod warunkiem że zostały ustanowione przed powstaniem współwłasności.

 

Postanowienie o przysądzeniu własności nie narusza hipotek powstałych przed powstaniem współwłasności. Do hipotek ustanowionych po powstaniu współwłasności stosuje się ogólne zasady stanowiące o ich wygaśnięciu (art. 1000 § 1 kpc).

 

Encyklopedia egzekucji sądowej

pod redakcją Zbigniewa Szczurka

Wydawnictwo “Currenda”

Sopot 2002

Płatność on-line
  1. Token Odśwież obrazek

* - pola wymagane

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasła wpisz w poniższym polu adres e-mail, który podałeś podczas rejestracji konta.